Dobra kawa ...czyli jaka ???

visibility1764 Views list In: Ciekawostki

Najpewniej każdy z nas miał okazję zetknąć się z kawą, która mu smakowała lub nie i za wszelką cenę chciałby pozostać w kontaktach jedynie z tą pierwszą. Więc gdy już taką znajdziemy często zamykamy się w ramach jednego, jedynego produktu (najczęściej marki, którą znamy z reklam) i choć korci nas aby spróbować czegoś innego, to z obawy przed niepowodzeniem, pozostajemy jednak przy pierwszym wyborze.

Co więcej, dodatkowo nawet w gronie najbliższych, gusta określające tą która jest dobra, a która nie bardzo, mogą być bardzo podzielone. Jak to więc jest z tą dobrą kawą. Kto ma rację ? Z racją w tym wypadku, jest tak, jak to już mawiał marszałek Piłsudski: "Racja jest jak (pewna część ciała), każdy ma swoją". I trudno oddać tu sedno sprawy bardziej trafnie. Każdemu z nas smakują nieco inne rzeczy, tak samo jest z kawą.

Dobrze, pal licho z innymi, ale jak znaleźć, albo jak szukać takiej, która będzie smakowała mnie. Musimy sobie na kilka pytań odpowiedzieć, ale jest w miarę prosty sposób na zawężenie wyszukiwań. Będziemy musieli zwrócić uwagę na trzy rzeczy, są to:

  • skład (procentowy stosunek ziaren Arabica i Robusta)
  • stopień palenia
  • pochodzenie ziaren

Najważniejsze i najbardziej pomocne będą już te dwa pierwsze, trzeci zostawimy na później, będzie doprecyzowaniem. Pewnie teraz myślisz, ale gdzie ja mam tego szukać? Jest kilka sposobów. Pierwszy i najprostszy, dobre sklepy internetowe na pewno posiadają filtry uwzględniające te parametry, wystarczy kliknąć. Drugim jest samo opakowanie, producenci (choć nie wszyscy) podają je bezpośrednio tam.

Jak to wygląda u nas zobaczysz TUTAJ, znajdziesz je po lewej stronie kart z towarami.

  Więc do dzieła. Aby Wam ułatwić podzielimy miłośników kawy na kilka kategorii (niektórzy mogą pasować do więcej niż jednej) i postaram się w najbardziej ogólnie i przystępnie opisać w którą stronę powinny pójść poszukiwania. Pełen sukces wymagać będzie pewnie kilku testów, ale szukania będzie znacznie mniej. Kliknij w kategorię, która najlepiej pasuje do Ciebie.

  1. Piję najczęściej kawę "czarną"

  2. Jestem miłośnikiem latte i innych kaw z mlekiem

  3. Kawa musi stawiać mnie na nogi

  4. Kawa powinna być wyrazista w smaku


1. Kawa "czarna" to temat bardzo szeroki, ale postaram się go jak najbardziej uprościć. Nie będę omawiał tutaj wskazówek dla zaawansowanych pasjonatów kawy, szukających w niej różnorodnych smaków, posmaków, nut aromatycznych etc. To nie to miejsce. Jeśli jednak już lubisz taką wersję, to znaczy, że zależy Ci na jej jak najbogatszym smaku. Warto więc zwrócić uwagę na kawy, w których główną rolę grają ziarna Arabica. Mogą to być produkty składające się z nich w 100% lub dla osób które preferują nieco mocniejszą kawę, mieszanki z niewielkim udziałem Robusty (do około 20-30 %).

Bardzo ważny jest też stopień palenia, ma on wpływ na smak, w tym na tak lubianą naturalną słodycz. Za nią, też w większości odpowiadają właśnie ziarna Arabiki. Skąd się bierze? Ziarna kawy dojrzewają w owocach kawowca, które w swoim miąższu zawierają cukry, skąd pobierają je również ziarna. Proces palenia wywołuje efekt karmelizacji, jasne i średnie palenie pozwoli najlepiej je utrwalić i zachować, ciemne może doprowadzić do ich przypalenia (tak samo jak ciasto w piekarniku), wtedy obok, lub zamiast słodyczy, pojawi się charakterystyczna goryczka, która też miewa swoich zwolenników. Ja osobiście polecałbym rozpocząć od kaw średnio palonych. Najlepsze ziarna Arabica pochodzą z Ameryki Południowej i Środkowej.

Tutaj kilka propozycji dla miłośników kaw czarnych.


2. Cappuccino, Latte Macchiato, już same nazwy brzmią magicznie i rozpalają wyobraźnię. Mleko przenosi smak zaparzonej kawy w nieco inne, bardziej subtelne rejestry, warto więc wybrać wersje z większą zawartością Robusty, która nadaje intensywności i wyrazistości. Średnio i ciemno palone mieszanki 50/50, a nawet i takie z przewagą Robusty, będą się tu sprawdzały doskonale. Takie połączenie tworzy świetną kompozycję w której mamy zarówno delikatność mleka jak i wyraźny posmak kawy. Warto wspomnieć tutaj też nieco o samym mleku, zwłaszcza jeśli ktoś uwielbia je w spienionej, puszystej odmianie. Najczęściej wydaje nam się, że za lepszy efekt spieniania odpowiada zawartość tłuszczu, a wcale tak nie jest. Największy wpływ ma na to zawartość białka.

Tutaj znajdziesz doskonałe mleko do spieniania oraz jego sojowe odpowiedniki.
Nasze propozycje kaw do latte i cappuccino. O'ccaffe Cremoso, Tupinamba Extrissimo Natural, Pellini Cremoso.


3. Jeśli szukamy w kawie efektu pobudzenia, to nie jest tajemnicą, że musimy skierować się w stronę tych, które mają większą zawartość kofeiny. Od czego zależy zawartość kofeiny w kawie? Czynników jest kilka, ale tym najbardziej podstawowym jest gatunek ziaren. Gdy oczekujemy od kawy zastrzyku energii musimy brać pod uwagę tę z większą zawartością Robusty, posiadają one średnio aż trzy razy więcej kofeiny niż Arabica. Robusta często nie ma "dobrej prasy" i jest automatycznie kojarzona z czymś gorszym, to niestety błędne podejście. Pewnie lubiący korzystać z kaw rozpuszczalnych, nie zdają sobie sprawy, że ich ulubione produkty, to najprawdopodobniej 100% robusta.

Owszem, ziarna arabiki są wyżej cenione za złożoność i bogactwo smaku, ale nie niosą z sobą oczekiwanego przez niektórych efektu pobudzenia. Oczywiście to, czy efekt ten jest intensywny czy słaby, w dużej mierze zależy od naszego organizmu i subiektywnej oceny, można jednak przyjąć taką zasadę, że im więcej robusty, tym większego "kopa" daje nam filiżanka takiego napoju. Tu raczej napotkamy tylko średnio i ciemno palone wersje, Robusta nadaje smakowi kawy nieco pikantnych, korzennych posmaków. Ciemne palenie może je skierować dodatkowo w stronę wyrafinowanej goryczki, niwelując jednak wszelaką kwasowość. Te niuanse trzeba już wyważyć według własnego podniebienia. Ziarna Robusty pochodzą najczęściej z Afryki i Azji.

Tutaj kilka propozycji kaw, które postawią Cię na nogi.


4. Intensywność smaku kawy może objawiać się w różnych formach. Może to być złożoność przenikających się smaków w jasno palonych ziarnach Arabiki, w których znajdziemy połączenie owocowej słodyczy i kwasowości. Najczęściej wybierane średnio palone kawy, uciekają od kwasowości i przynoszą na myśl posmak prażonych orzechów czy migdałów. Ciemno palone, to wspominana już delikatna goryczka, kojarzona często z ciemną czekoladą. Tak więc trudno jest określić kawę tylko jako intensywną lub nie, trzeba jeszcze odpowiedzieć o jaką intensywność smaku nam chodzi. O intensywności decyduje najbardziej pochodzenie ziaren i proces palenia. Producenci na opakowaniu często podają skalę intensywności, po analizie składu i pochodzenia ziaren oraz stopnia palenia, warto spojrzeć na ten parametr. Podawane są w różnych skalach, raz od 1 do 6, w innym wypadku od 1 do 10 i na to trzeba zwrócić uwagę. To powoduje bowiem, że kawa oznaczona jako 5 może być intensywniejsza niż inna oznaczona jako 6.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December