Kawowa mapa świata

visibility34 Views list In: Ciekawostki

Kawa uprawiana jest na wielu rejonach na świecie. Zastanawialiście się kiedyś jak miejsce uprawy wpływa na jej smak i profil sensoryczny? Skąd przyjeżdżają ziarna zanim trafią do naszej filiżanki? W tym poście przybliżymy wam nieco ten temat i pomożemy wybrać tę idealną  :)

70% uprawianej kawy to arabika. Uznaje się ją za tę lepszą, jednak dla każdego stanowi to kwestię indywidualną. Więcej o tym możecie poczytać w starszym wpisie na naszym blogu. Dziś na tej właśnie odmianie się skupimy.
Zapraszamy w kawową podróż!
Na smak kawy ma wpływ bardzo wiele czynników- odmiana, właściwości gleby, nawodnienie, nasłonecznienie, temperatura, wysokość, ukształtowanie terenu i wiele innych..
Główne obszary uprawy kawy to  środkowa Afryka, Ameryka Środkowa i północna części Ameryki Południowej oraz południowo-wschodnia Azja.
W wymienionych miejscach te czynniki znacząco się różnią, co bardzo silnie wpływa na finalny profil sensoryczny kawy.
Ale do rzeczy!


AFRYKA
OFERUJE KAWY LEKKIE I SUBTELNE,
CHARAKTERYZUJĄ JE NUTY CYTRUSOWE I KWIATOWE,
CZASEM KORZENNE, A TAKŻE POSMAK RODZYNEK
NALEŻĄ DO KAW KWAŚNYCH, JEDNAK KWASOWOŚĆ TA JEST PRZYJEMNA DLA KUBKÓW SMAKOWYCH.
Uprawiane są w takich krajach jak Etiopia, Kenia, Rwanda, Uganda, czy Burundi.


AMERYKA ŚRODKOWA
Specjalizuje się w naparach LEKKO KWASOWych, Z INTENSYWNYMI NUTAMI CZEKOLADY, ORZECHÓW ORAZ KORZENNymi,
ŚWIETNIE KOMPONUJĄ SIĘ Z MLEKIEM
Uprawiane są w takich krajach jak: Dominikana, Gwatemala, Jamajka, Kostaryka, Meksyk, Portoryco, Salwador, Kuba, Honduras

AMERYKA POŁUDNIOWA
KAWY Z TEGO REJONU CHARAKTERYZUJĄ SIĘ SŁODKAWYM SMAKIEM Z SUBTELNĄ KWASOWOŚCIĄ I NUTAMI OWOCÓW, LUKRECJI, CZEKOLADY I KWIATÓW
AMERYKAŃSKIE KAWY ŚWIETNIE KOPONUJĄ SIĘ Z MLEKIEM
kraje: Ekwador, Kolumbia, Peru, Wenezuela, Brazylia


AZJA I OCEANIA
AZJATYCKIE KAWY SĄ DELIKATNIE KWASOWE, DOMINUJĄ W NICH NUTY ZIEMISTE, GORZKO CZEKOLADOWE, ORZECHOWE, A TAKŻE LEKKO PIKANTNY POSMAK
kraje: Indie, Indonezja, Sumatra, Jawa

Oczywiście cechy te nie stanowią reguły. Na smak kawy ma wpływ bardzo wiele czynników- warunki klimatyczne, sposób obróbki, palenie i wiele innych. Dużą rolę odgrywa także sposób parzenia. Podane profile smakowe stanowią jednak cenną wskazówkę i z pewnością pomogą Wam w wyborze idealnej kawy.
A Ty? Którą wybierasz? Słodka, kwiatowo-owocowa Ethipia Yirgacheffe, a może lekko cytrusowa, wzbogacona o czekoladowe nuty Brazylia Yellow Bourbon?
Wyrusz z nami w kawową podróż i odkryj swoją ulubioną ;)

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December